کوچ هزاران پرنده مهاجر از سرزمین آفتاب (خراسان رضوی)

کوچ هزاران پرنده مهاجر که برای زمستان گذرانی به خراسان رضوی آمده بودند با آغاز فصل بهار و لطافت هوا آغاز شد.

کارشناس محیط زیست خراسان رضوی افزود: حضور پرندگان در 13 تالاب و آبگیر خراسان رضوی امسال با 17.6 درصد رشد مواجه بوده

است.

چقدر دیدنی است آنگاه که چنگرهای نوک سرخ تا انتهای آبی آسمان پر می کشند تا ستاره ای را با بال نازکشان لمس کنند یا بر سر خورشید دستی بکشند.

با شنیدن صدای پای بهار، پرنده ها هم مثل آدم ها هوایی می شوند. به بال هایشان خون می دود و اشتیاق رفتن دارند و این گونه است که دسته دسته، هماهنگ و موزون با خنکای صبح بزنگان وداع می کنند و راه تازه در پیش می گیرند.

هادی ناصری می گوید: گرمی آب و هوای خراسان رضوی نسبت به نواحی پراکنده در آسیای میانه و روسیه، علت عمده مهاجرت پرندگان این سرزمین ها به ایران و بویژه پهن دشت سرخس است.

ناصری اظهار می دارد، انواع کشیم، باکلان، حواصیل، بوتیمار، لک لک سیاه، غاز پیشانی سفید، غاز خاکستری، آنقوت، تنجه، خودتکا، چنگر، خروس کولی، آبچیلک و کاکایی در نواحی مختلف استان فرود می آیند و از دیار کهن خراسان رضوی لذت می برند.پرندگان دیگری هم وجود دارند که ترجیح می دهند دراین سرزمین مستقر شوند، ازجمله این پرندگان سنقر تالابی، سنقر سفید، کوکور سیاه، عقاب دریایی دم سفید، عقاب صحرایی، شاه باز زنگوله بال و هوبره هستند.

به گفته ناصری در خراسان رضوی 39 منطقه برای زمستان گذرانی پرندگان آبزی و کنار آبزی وجود دارد که معروف ترین آنها، دریاچه بزنگان، رودخانه هریرود درسرخس و تربت جام، کشف رود در نواحی مشهد و سرخس، کال شور در سبزوار، نیشابور، گناباد، کال مشرف آباد در خواف و پشت سدها که در زمان سرمای شدید به زمین های کشاورزی و استخرهای پرورش ماهی هم پناه می آورند

جلوه های بهشتی

معروف ترین پرندگانی که به خراسان رضوی کوچ می کنند، اردک بلوطی، غاز پیشانی سفید، عقاب دریایی و زنگوله بال هستند که همه آن ها برای دوستداران طبیعت نام آشنا هستند.

برای امنیت آنها که با حرکات هماهنگ و پروازهای یکدست خود جلوه های بهشتی در پهن دشت استان خلق می کنند، گشت هایی در سطح ایستگاه ها مستقر شده اند تا از شکار آنها جلوگیری شود.

مشکل این پرندگان که بعضأ موجب تلفات می شود، یخ زدگی آبگیرهاست که با انجماد محیط زندگی آنها، گاهی صدها قطعه پرنده مهاجر جان می دهند. صیادان متخلف هم از کمین هایی هستند که جان این مخلوقات بی آزار را تهدید می کنند.

منبع:خبر گزاری مهر

/ 9 نظر / 36 بازدید
محمد

سلام امیدوارم همینطور که گفتین تعداد این پرندگان روبه افزایش بذاره و به خودمن اجازه ندیم این همه زیبایی را برای لذت انی از صحنه ی طبیعت محو کنیم

هدایتی

سلام و خسته نباشید به هم کلاسی ها و دانشجویان محیط زیست وبلاگ خوبی دارید. به امید موفقیت و طبیعتی همیشه سبز

توکان

سلام ممنون از مطلب وتلاشتون

hadi

سلام ممنون که اومدی وب زیبایی داری.......

فاطمی

بسیار زیبا

امید

سلام .خدا قوت وب خوبی دارید. به نظرم وبسایت شما بیشتر می خواد به مسائل پیرامون محیط زیست سبزوار بپردازه .کار خیلی خوبیه. فقط لطفاً مطالب تخصصی بیشتری درمورد محیط زیست سبزوار بگذارید.و در مورد دکتر بسکی هم که پدر محیط زیست ایرانه بنویسید. خسته نباشید.

reza

امید است مسئولین بیشتر به این امر مهم توجه داشته باشن

انجمن علمی محیط زیست سبزوار

همایش کشوری دانشجویی"کاربرد فناوری های نوین در علوم و مهندسی محیط زیست" زمان ارسال مقالات:20/2/91 زمان برگزاری همایش:7و8خرداد91 دبیرخانه:خراسان رضوی.شهرستان سبزوار.پردیس دانشگاه حکیم سبزواری.انجمن علمی محیط زیست 09158537143 http://farhangi.sttu.ac.ir/mohitzist/ لطفا اطلاع رسانی شود...با تشکر

بردسیر

سلام دریک وبلاگ برای معرفی بیشتر شهرستان وشناخت شهرمان جمع آوری کنیم لذا از شما دوست عزیز خواهشمندیم که در صورت شناخت وبلاگ های شهرستان بردسیر به این آدرس ارسال کنید.